SIGMOD Santiago, Chile, 2024
Sigmod-Logo





Conference Program: Sessions

OPENING REMARKS (INCLUDING 2 AWARD TALKS)

Tuesday June 11 8:30 am – 9:30 am
Location: Los Volcanes
Session Chair: TBD

AWARD TALKS

Wednesday June 12 8:30 am – 9:30 am
Location: Los Volcanes
Session chair: TBD

Thursday June 13 8:30 am – 9:30 am
Location: Los Volcanes
Session chair: TBD

KEYNOTES

The Limitations of Data, ML & Us

Ricardo Baeza Yates, Institute for Experiential AI, Northeastern University & DCC, Universidad de Chile
Tuesday June 11 9:30 am – 10:30 am
Location: Los Volcanes
Session Chair: TBD

The Journey to a Knowledgeable Assistant with Retrieval-Augmented Generation (RAG)

Xin Luna Dong, Meta Reality Labs
Wednesday June 12 9:30 am – 10:30 am
Location: Los Volcanes
Session Chair: TBD

Making Data Management Better with Vectorized Query Processing

Peter Boncz, CWI Amsterdam and MotherDuck
Thursday June 13 9:30 am – 10:30 am
Location: Los Volcanes
Session Chair: TBD

RESEARCH SESSIONS

Session 1: Storage 1

Tuesday June 11 1:00 pm – 2:30 pm
Location: Tupungato
Session Chair: TBD

Session 2: AI and ML in Databases (1)

Tuesday June 11 1:00 pm – 2:30 pm
Location: Llaima
Session Chair: TBD

Session 3: Data Quality (1)

Tuesday June 11 1:00 pm – 2:30 pm
Location: Puyehue/Calbuco
Session Chair: TBD

Session 4: Graphs (1)

Tuesday June 11 3:00 pm – 4:30 pm
Location: Parinacota
Session Chair: TBD

Session 5: Query Processing (1)

Tuesday June 11 3:00 pm – 4:30 pm
Location: Tupungato
Session Chair: TBD

Session 6: Data Systems for AI and ML (1)

Tuesday June 11 3:00 pm – 4:30 pm
Location: Llaima
Session Chair: TBD

Session 7: Data Quality (2) + Security (1)

Tuesday June 11 3:00 pm – 4:30 pm
Location: Puyehue/Calbuco
Session Chair: TBD

Session 8: Graphs (2)

Tuesday June 11 5:00 pm – 6:30 pm
Location: Parinacota
Session Chair: TBD

Session 9: Query Processing (2)

Tuesday June 11 5:00 pm – 6:30 pm
Location: Tupungato
Session Chair: TBD

Session 10: Data Exploration (1)

Tuesday June 11 5:00 pm – 6:30 pm
Location: Llaima
Session Chair: TBD

Session 11: Streams (1)

Tuesday June 11 5:00 pm – 6:30 pm
Location: Puyehue/Calbuco
Session Chair: TBD

Session 12: Benchmarking + Indexing

Tuesday June 11 5:00 pm – 6:30 pm
Location: Aconcagua
Session Chair: TBD

Session 13:Data Systems for AI and ML (2)

Wednesday June 12 1:00 pm – 2:30 pm
Location: Tupungato
Session Chair: TBD

Session 14: Storage (2)

Wednesday June 12 1:00 pm – 2:30 pm
Location: Llaima
Session Chair: TBD

Session 15: Data Security (2)

Wednesday June 12 1:00 pm – 2:30 pm
Location: Puyehue/Calbuco
Session Chair: TBD

Session 16: Semistructured and Uncertain Data

Wednesday June 12 1:00 pm – 2:30 pm
Location: Aconcagua
Session Chair: TBD

Session 17: Graphs (3)

Wednesday June 12 3:00 pm – 4:30 pm
Location: Parinacota
Session Chair: TBD

Session 18: Query Processing (3)

Wednesday June 12 3:00 pm – 4:30 pm
Location: Tupungato
Session Chair: TBD

Session 19: AI and ML in Databases (2)

Wednesday June 12 3:00 pm – 4:30 pm
Location: Llaima
Session Chair: TBD

Session 20: Spatiotemporal data

Wednesday June 12 3:00 pm – 4:30 pm
Location: Aconcagua
Session Chair: TBD

Session 21: Graphs (4)

Wednesday June 12 5:00 pm – 6:30 pm
Location: Parinacota
Session Chair: TBD

Session 22: Query Processing (4)

Wednesday June 12 5:00 pm – 6:30 pm
Location: Tupungato
Session Chair: TBD

Session 23: Storage (3)

Wednesday June 12 5:00 pm – 6:30 pm
Location: Llaima
Session Chair: TBD

Session 24: Data Systems for AI and ML (3)

Wednesday June 12 5:00 pm – 6:30 pm
Location: Puyehue/Calbuco
Session Chair: TBD

Session 25: Graphs (5) + Data Exploration (2)

Thursday June 13 1:00 pm – 2:30 pm
Location: Tupungato
Session Chair: TBD

Session 26: Data Warehousing + Distributed Databases (1)

Thursday June 13 1:00 pm – 2:30 pm
Location: Puyehue/Calbuco
Session Chair: TBD

Session 27: Storage (4)

Thursday June 13 1:00 pm – 2:30 pm
Location: Europa
Session Chair: TBD

Session 28: Cloud Management

Thursday June 13 1:00 pm – 2:30 pm
Location: Antartica
Session Chair: TBD

Session 29: Query Processing (5) + Emerging/Embedded

Thursday June 13 3:00 pm – 4:30 pm
Location: Parinacota
Session Chair: TBD

Session 30: Responsible Data Management (1) + Multimedia + NLP

Thursday June 13 3:00 pm – 4:30 pm
Location: Tupungato
Session Chair: TBD

Session 31: Distributed Databases (2) + Transaction Processing

Thursday June 13 3:00 pm – 4:30 pm
Location: Puyehue/Calbuco
Session Chair: TBD

Session 32: Data Integration + Provenance (1)

Thursday June 13 3:00 pm – 4:30 pm
Location: Antartica
Session Chair: TBD

Session 33: AI and ML in DB (3)

Thursday June 13 5:00 pm – 6:30 pm
Location: Parinacota
Session Chair: TBD

Session 34: Responsible Data Management (2)

Thursday June 13 5:00 pm – 6:30 pm
Location: Tupungato
Session Chair: TBD

Session 35: Security (3)

Thursday June 13 5:00 pm – 6:30 pm
Location: Puyehue/Calbuco
Session Chair: TBD

Session 36: Data Integration + Provenance (2)

Thursday June 13 5:00 pm – 6:30 pm
Location: Antartica
Session Chair: TBD

INDUSTRY SESSIONS

Session 1: Query Engines

Tuesday June 11 5:00 pm – 6:30 pm
Location: Europa
Session Chair: TBD

Session 2: LLMs and ML Applications

Wednesday June 12 1:00 pm – 2:30 pm
Location: Europa
Session Chair: TBD

Session 3: Cloud Storage

Wednesday June 12 3:00 pm – 4:30 pm
Location: Europa
Session Chair: TBD

Session 4: Cloud Databases

Thursday June 13 1:00 pm – 2:30 pm
Location: Llaima
Session Chair: TBD

Session 5: Cloud Database Architecture

Thursday June 13 3:00 pm – 4:30 pm
Location: Llaima
Session Chair: TBD

Session 6: Graph Data Management

Thursday June 13 5:00 pm – 6:30 pm
Location: Llaima
Session Chair: TBD

DEMO SESSIONS

Group A

Tuesday June 11 1:00 pm – 2:30 pm
Location: Europa

Thursday June 123 5:00 pm – 6:30 pm
Location: Europa

Group B

Tuesday June 11 3:00 pm – 4:30 pm
Location: Europa

Thursday June 13 3:00 pm – 4:30 am
Location: Europa

PANEL DISCUSSIONS

The Future of Graph Analytics

Wednesday June 12 1:00 pm – 2:30 pm
Location: Europa
Moderator: Angela Bonifati (University of Lyon)

Panelists:

AI for Systems

Thursday June 13 1:00 pm – 2:30 pm
Location: Parinacota
Organizers: Raghu Ramakrishnan (Microsoft) and Carlo Curino (Microsoft -- GSL)
Moderator: Raghu Ramakrishnan (Microsoft)

Panelists:

POSTER SESSIONS

Each of the 3 SIGMOD days has a plenary poster session where all SIGMOD papers presented on that day will get a poster spot. In addition, PODS authors who have expressed interest will also get a poster spot on Tue and Wed.

Session 1

Tuesday June 11 10:30 am – 11:30 am
Location: Foyer Los Volcanes and Las Américas

Session 2

Wednesday June 12 10:30 am – 11:30 am
Location: Foyer Los Volcanes and Las Américas

Session 3

Thursday June 13 10:30 am – 11:30 am
Location: Foyer Los Volcanes and Las Américas

TUTORIAL SESSIONS

Tutorial 1: Demystifying Data Management for Large Language Models

Xupeng Miao (Carnegie Mellon University); Zhihao Jia (Carnegie Mellon University); Bin Cui (Peking University)

Sunday June 9 8:30 am – 10:00 am
Location: Parinacota

Tutorial 2: SmartNICs in the Cloud: The Why, What and How of In-network Processing for Data-Intensive Applications

Faeze Faghih (Technical University of Darmstadt); Tobias Ziegler (Technical University of Darmstadt); Zsolt István (Systems Group, TU Darmstadt); Carsten Binnig (TU Darmstadt & DFKI)

Sunday June 9 8:30 pm – 10:00 am, 10:30 am – 12:30 pm
Location: Llaima

Tutorial 3: Learned Query Optimizer: What is New and What is Next

Rong Zhu (Alibaba Group); Lianggui Weng (Alibaba Group); Bolin Ding (Alibaba Group); Jingren Zhou (Alibaba Group)

Sunday June 9 10:30 am – 12:30 pm
Location: Parinacota

Tutorial 4: Distributed Transaction Processing in Untrusted Environments

Mohammad Javad Amiri (Stony Brook University); Divyakant Agrawal (University of California Santa Barbara); Amr El Abbadi (University of California Santa Barbara); Boon Thau Loo (University of Pennsylvania)

Sunday June 9 2:00 pm – 3:30 pm, 4:00 pm – 6:00 pm
Location: Parinacota

Tutorial 5: Responsible Sharing of Spatiotemporal Data

Raul Castro Fernandez (The University of Chicago); Arnab Nandi (The Ohio State University)

Sunday June 9 2:00 pm – 3:30 pm
Location: Llaima

Tutorial 6: Querying Graph Databases at Scale

Aidan Hogan (DCC, University of Chile); Domagoj Vrgoč (Pontificia Universidad Católica de Chile and IMFD Chile)

Sunday June 9 4:00 pm – 6:00 pm
Location: Llaima

Tutorial 7: Cognitive Psychology Meets Data Management: State of the Art and Future Directions

Sourav S Bhowmick (Nanyang Technological University); S. H. Annabel Chen (Nanyang Technological University); Divesh Srivastava (AT&T Chief Data Office)

Friday June 14 8:30 am – 10:00 am
Location: Parinacota

Tutorial 8: Vector Database Management Techniques and Systems

James Jie Pan (Tsinghua University); Jianguo Wang (Purdue University); Guoliang Li (Tsinghua University)

Friday June 14 8:30 am – 10:00 am
Location: Llaima

Tutorial 9: An Overview of Continuous Querying in (Modern) Data Systems

Riccardo Tommasini (LIRIS - INSA de Lyon); Angela Bonifati (Lyon 1 University, CNRS Liris, IUF)

Friday June 14 10:30 am – 12:30 pm
Location: Parinacota

Tutorial 10: SIMDified Data Processing - Foundations, Abstraction, and Advanced Techniques

Dirk Habich (TU Dresden); Johannes Pietrzyk (TU Dresden)

Friday June 14 10:30 am – 12:30 pm
Location: Llaima

Tutorial 11: Machine Learning for Databases: Foundations, Paradigms, and Open problems

Gao Cong (Nanyang Technological University); Jingyi Yang (Nanyang Technological University); Yue Zhao (Nanyang Technological University)

Friday June 14 2:00 pm – 3:30 pm, 4:00 pm – 6:00 pm
Location: Parinacota

Tutorial 12: Applications and Computation of the Shapley Value in Databases and Machine Learning

Xuan Luo (Simon Fraser University); Jian Pei (Duke University)

Friday June 14 2:00 pm – 3:30 pm
Location: Llaima

Tutorial 13: Beyond Bloom: A Tutorial on Future Feature-Rich Filters

Prashant Pandey (University of Utah); Martín Farach-Colton (New York University); Niv Dayan (University of Toronto); Huanchen Zhang (Tsinghua University)

Friday June 14 4:00 pm – 6:00 pm
Location: Llaima

NEW RESEARCHER SYMPOSIUM

New Researcher Symposium Panel

Wednesday June 12 3:00 pm - 4:30 pm
Location: Puyehue/Calbuco
Moderators: Sainyam Galhotra (Cornell University) and Jia Zou (Arizona State Univ)

Panelists:

New Researcher Symposium Mentoring Session

Thursday June 13 1:00 pm - 2:30 pm
Location: Aconcagua
Organizers: Sainyam Galhotra (Cornell University) and Jia Zou (Arizona State Univ)

DEI

DEI Panel

Wednesday June 12 5:00 pm – 6:30 pm
Location: Europa
Moderator: Genoveva Vargas-Solar, CNRS, LIRIS
Webpage

Panelists:

Birds of a Feather

Wednesday June 12 11:30 am – 12:30 am
Location: Antartica
Moderators: Jesús Camacho Rodríguez (Microsoft), Aidan Hogan (University of Chile)

PODS Special Event

PODS Special Event: Unlocking the Secrets: Bridging Theory and Practice

Sunday June 9 4:00 pm – 6:00 pm
Location: Aconcagua
Moderator: Floris Geerts (University of Antwerp) and Dan Olteanu (University of Zurich)
Webpage

Panelists:

Credits
Follow our progress: FacebookTwitter